Tanzania tak daleka i tak bliska.

Zjednoczona Republika  Tanzanii leży we wschodniej Afryce. To kraj dwóch bardzo różniących się od siebie rzeczywistości, ponieważ powstała z  połączenie dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru (TAN+ZEN ) Wyspę Zanzibar łączy wielowiekowa więź z islamem oraz innymi krajami muzułmańskim natomiast  Tanganika była  państwem z rdzenną religią,  zanim nastało chrześcijaństwo. Obecnie w Tanzanii chrześcijanie stanowią ok.62% z czego 30% to katolicy , 35,2%  to muzułmanie a pozostały procent stanowią wyznawcy religii tradycynej. Swoją posługę duszpasterską pełnią tam m.in misjonarze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Zgromadzenia misyjnego  założonego w 1856 roku  przez ks. bp Melchiora de Marion-Brésillac w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki .  Obecnie w Tanzanii  swoją posługę misyjną pełni 5 misjonarzy z Polski.




Ks.Janusz Machota - pełni funkcję Regionalnego  Superiora i jest siłą napędową wszelkich działań. Prawdziwie zatroskany ojciec Misji w Tanzanii  i nieustraszony rycerz ewangelizacji Afryki.
Ks.Janusz Pociask jest proboszczem na misji Moita Bwawani w diecezji Arusha. Pracuje  wsród Masajów i prowadzi pierwszą ewangelizację. Od 20 lat w Afryce a  z pokorą wyznaje,że tak mało o niej wie i rozumie . Każdego dnia, odkrywa ją sercem na nowo.



Ks. Arkadiusz Nowak -  pracuje wśród Masajów w Ngorongoro prowadząc pierwszą ewangelizację. Niekonwencjonalny misjonarz, pełen zachwytu nad światem i życiem. Autor książki „ Opluty przez Boga” , która stała się inspiracją dla wielu. Pełen wdzęczności dla Boga i ludzi  i pełen wiary w to , że to Jezus prowadzi a on mu tylko towarzyszy.

Ks. Adam Bartkowicz -  pracuje na misji na wyspie Ukara wśród  plemion Kara, Kekewe i Sukuma i jego głównym zadaniem jest odbudowywanie wiary w Chrystusa wśród  tych, którzy są już ochrzczeni.  Pełen werwy i zapału  inicjator paneli słonecznych na dachu misji.




Ks. Paweł Gabryś – prowadzi posługę pastoralną w  Ngudu w archdiecezji Mwanza, gdzie dominującą grupą etniczną jest plemię Wasukuma. Każdego dnia odkrywa i docenia wartość kultur i ludzi do których został posłany , tworzy nowe wspólnoty chrześcijańskie  a ”  Asanteni sana”  wybrzmiewa nieustannie na jego ustach. 



Pośród  Misjonarzy Świeckich SMA w Tanzanii  pracują również misjonarki z Polski:


 Jolanta Kozak – od 2008 r. w Tanzanii.  Z zamiłowania i wykształcenia  matematyk. Pracuje  na Uniwersytecie w Moshi , angażując  się również w działalność duszpasterską wśród młodzieży.  Oddana całym sercem  ludziom i misji powierzonej jej przez Boga.  Jej radosny uśmiech rozwesela nawet najbardziej zatroskane twarze. 





Ania Bieniek – od  2015r  w Tanzanii .  Jest psychologiem i pracuje na misji w Bugisi. Organizuje seminaria dla młodzieży, koordynuje prace grup w parafii , ale z odwagą  podchodzi również do zapowietrzonej pompy wodnej czy nadzorowania prac budowlanych. Swoje ręce do pracy oddała Afryce a serce – Bogu.  Obecnie przebywa w Polsce na wypoczynku i będzie naszym przewodnikiem w drodze do Tanzanii.






Łucja Kordeczka – od 2016 w Tanzanii. Jest pielęgniarką i pracuje na misji Moita Bwawani. Jej główne zadanie to niesienie pomocy medycznej  wśród Masajów , pochyla się z miłością nad cudem życia i narodzin.








Paulina Korneluk – od  kilku tygodni  w Tanzanii , na misji w Bugisi.  Jest  psychologiem . Z  pewnością znajdzie tam miejsce dla siebie.  Ambitnie uczy się języka suahili i będzie otaczać swoją opieką dziewczęta i młode matki. Spełnia się jej pragnienie,  posługi misyjnej  wśród najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych.










Jak więc widzicie mamy w Tanzanii piękną rodzinę misyjną SMA i mimo tego, że Tanzania leży daleko od Polski jest nam bardzo bliska. Wkrótce dołączymy do nich  i będziemy dzielić wspólną radość ze spotania i posługi misyjnej dla Afryki. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tanzania – kraj Kilimandżaro, żyraf i… ogromnego ubóstwa